tarihinde yayınlandı

Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

Bebeklerde uyku sorunları

Bebek büyütürken herkesin ortak sorunu uyku problemi oluyor. Bebeklerde uyku eğitimi ise bazı aileler tarafından üzerinde durulmayan ve tamamen çocuğa bırakılmakla yetinilen bir konu. Peki, uyku eğitimi çocuktaki özgüveni bozar mı, bu eğitim çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiler mi? Bu makalemizde çocuklardaki uyku sorunlarının nedenleri ve çözümleri konusunda bilgilendirme yapalım istedik.

Bebek ne zaman odasında uyumalılar?

Bir bebek 3-4 ayına geldiğinden itibaren artık farklı odada uyuyabilir. Onun için hazırlanacak bir ortam bebeğin sağlıklı bir uyku çekebilmesi için çok önemlidir. Bebeğiniz için kısık ışıklar, pastel renkler onun gevşemesini sağlayacak ve rahatlamasını sağlayacaktır. Bebeğiniz için onun kendisini güvende hissedeceği bir uyku oyuncağı da iyi bir seçenek olacaktır.

Bebek

Çocuklarımızın duygusal,bedensel ve zihinsel gelişimlerinden birinci derecede bizler sorumluyuz. Bebek Zeka Kartları 3 Set bebeğinizin gelişimini destekleyecektir. Ürünü incelemek için lütfen tıklayınız.

Bebekler Neden Yalnız Uyumalıdır?

Bebeklerin önünde olan her engel onların sağlıklı büyümesini engeller. Buna yalnız uyumakta dahildir. Bebeğiniz kendi başına uyumaya başladığında artık sorunlarını da kendi çözebileceği fark etmeye başlayacak özellikle de anneye ihtiyacı daha da azalacaktır. Bir çocuğun kendine olan güveninin geliştirilebilmesi çok önemlidir. Belki biz fark edemiyoruz ancak bebekler kendi başlarına kaldıklarında ilk yaptığı başarılı bir hareket onun kendisine olan güvenini de yerine getirecektir. Anne ve babalar bu dönemde kendi kaygıları ve korkularından dolayı bebeklerinin yalnız kalabileceğini çok kabul etmek istemezler. Bu durum bazı aile için zor atlatılan bir konudur.

Bebeğiniz uyuyamadığında ne yapmalı?

Bebeğiniz uyandığında ya da uyurken ağladığında ona biraz müsaade edin ve onu hemen kucağınıza almayın bebeğinizin ağladığı süre içerisinde 15 dakika aralıkla yanına gidebilir ve onu kontrol edebilirsiniz ancak yanına yatmayın ya da kucağınıza almayın bir süre sonra ağlaması kesilecektir. Bebeklerin gece uyanmaları normaldir ve her bebek gece uyanacaktır. Bunun için siz bebeğinizin tekrar uykuya dalmasını kolaylaştıracak ortamı hazırlamalısınız.

Bebekler günde kaç saat uyur?

Bebeklerinde yetişkinler gibi belli saat süreyle uyumaya ihtiyaçları vardır. Örneğin yeni doğan bir bebek iki saatte bir emzirilmek için uyandırılmalıdır. Bir aylık bebek ise 16–17 saat boyunca uyuyabilir. 3–4 aylık bebeklere 15 saat uyku yeterken 6 aylık bebek 14 saat uyumalıdır.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

Yorumlar