tarihinde yayınlandı

BİLSEM Sınavı Ne Demektir?

Bilsem Sınavı Ne Demektir?

BiLSEM NEDİR?

BİLSEM yani uzun adıyla Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi, özel yetenekli çocukların ilkokulda sınavla tespit edilerek eğitimini aksatmayacak bir şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmasını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan eğitim kurumlarıdır. Dünyanın her yerinde özel yeteneklere sahip olan çocuklar farklı eğitim programlarıyla kapasitelerinin üst seviyeye çıkarılması hedeflenir. Türkiye’de de özel yeteneklere sahip olan çocuklar BİLSEM sayesinde kendi yeteneklerinin farkına varırlar.

BİLSEM zorunlu olmayan bir eğitim bunun içinde farklı programlarla öğrencilerin zeka, yaratıcılık ve liderlikleri kapasiteleri doğrultusunda akademik alanlara kaydırılarak yetiştirilirler. Yaşıtlarına göre zeka performansları daha yüksek olan bu çocukların tespit edilerek üzerinde durulmasının amacı ülkemize katkı sağlayacak olan nesiller yetiştirilmesini sağlamak. Bu çocukların eğitim hayatları boyunca sürekli ekstra eğitim programları alması sağlanarak kendilerini daha net tanımaları da sağlanmış olacaktır.

BİLSEM AMACI

BİLSEM yani Bilim ve Sanat Merkezinin amacı öğrencilerin akademik başarılarının ölçülmesini sağlamak değildir. Bunun içinde onlara hiçbir zaman bu şekilde bir işlem yapılmaz. Örneğin sınavlara tabi tutulmaz ya da çocuğun değerlendirilmesini yapmak amacıyla bir not kullanılmaz. Yapılan her programda amaç çocuğun gözlemlenerek belli formlar doğrultusunda tanınmasını sağlamak. Bu eğitim programını tamamlayan çocuklara ise Program Tamamlama Belgesi verilir.

BİLSEM kaydı yapılmış bir öğrenci için program hazırlanır ve bu program hazırlanırken önce uyum yani oryantasyon sonra destek eğitim verilir. Destek eğitim içerisinde ise İletişim Becerileri,Grupla Çalışma Teknikleri, Öğrenme Yöntemleri, Problem Çözme Teknikleri,Bilimsel Araştırma Teknikleri, Yabancı Dil, Bilgisayar, Sosyal Etkinlikler, Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme, Özel Yetenekleri Geliştirme, Proje Üretimi/Yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programları vardır.

Zenginleştirilmiş Eğitim Programı,-Düşünme Becerileri, Üretkenlik ve Görsel Algısını geliştirmek için hazırlanmış olan BİLSEM Hazırlık setini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

BİLSEM NE ZAMAN BİTER?

BİLSEM programlarında belli bir tamamlama süresi yoktur. Amaç öğrencinin bu programlarla kendi öğrenme hızına göre ilerlemesini sağlamaktır. Performans ve gayretli oldukları sürece eğer ki talep ederlerse liseye kadar bu programlara devam ederler.  Bilim ve Sanat merkezinde hedef daima öğrencidir ve öğrenci odaklı programlar hazırlanır. Öğrencilerin yaratıcılıkları takip edilerek sorunlara çözüm ve yaklaşım konusundaki deneyimleri nasıl belirlenir. Programlar sırasında okul eğitiminden ziyade özel eğitim teknikleri ve farklı materyaller kullanılarak çocukların özel eğitim alanlarının geliştirilmesi sağlanır.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

Yorumlar