Blog

BİLSEM’e Öğrencilerin Aday Gösterilmesi Nasıl Olur?

BİLSEM’e Öğrencilerin Aday Gösterilme Nasıl Olur?

BİLSEM’ e Aday Gösterilme

İlkokul 1,2 ve, 3 sınıfa giden bir öğrenci eğer ki zihinsel,resim ve müzik alanında kendi arkadaş grubu içerisinden ileri düzeyde olduğu fark ediliyorsa bu durumda sınıf öğretmeni öğrenciyi BİLSEM’e aday olarak gösterebilir ve sürecin başlangıcı da bu sayede gerçekleşmiş olacaktır. Öğrencinin başvuru sürecinin ilk aşaması öğretmeninin öğrenci gözlem formunu doldurması gerekir.

Önemli bilgi: Gözlem formunun mutlaka belirtilen zaman içerisinde öğretmeni tarafından doldurulması gereklidir. Belirlenmiş olan takvim içerisinde form doldurulmazsa bu durumda öğrencinin aday gösterilmesi mümkün değildir.

Bilseme Öğrencilerin Aday Gösterme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aday sürecinde 3 farklı yetenek söz konusudur. Öğrenci genel zihinsel, müzik veya resim alanlarından iki tanesine başvuru yapabilir. Form doldurma ona göre gerçekleşecektir. BİLSEM başvuruları geçtiğimiz yıllarda KASIM-ARALIK ayrı içerisinde e-okul üzerinden gerçekleşmişti.

BİLSEM’e kayıt yaptırılırken bir öğrenci en fazla 2 yeteneği üzerinden aday gösterilebilecektir. Mesela müzik ya da genel zihinsel veya resim ya da müzik alanlarında. Burada farklı bir durumdan söz edebiliriz. Eğer ki öğrenci bir önceki yıl farklı bir yetenekle BİLSEM kaydını yaptırmışsa bu yıl farklı bir yetenekten aday olarak gösterilebilmektedir.

Gözlem Formunu Doldurduktan Sonra

Gözlem formunun doldurulmasının ardından ise formun çıktısı iki nüsha alınarak sınıf öğretmeni ve okul müdürü imzalayacak. İmzalı olan kağıtlardan birisi imza karşılığında veliye verilirken diğer nüshası ise okulda kalacak.

Yukarıdaki işlemlerin yapılmasının ardından öğrencinin BİLSEM’ kayıt başvuru işlemi tamamlanmış olacak ve belirlenmiş tarihte grup taraması yapılacak öğrenci hangi yetenekten başvuruda bulunmuşsa o yeteneğe yönelik olarak becerisinin ölçülmüş olduğu sorular sorulacak ve öğrencinin cevaplanması istenecek. Bu sınava hazırlanmak için BİLSEM Kazandıran Testleri incelemenizi öneriyoruz.

BİLGİ:

Öğrenciler aday gösterilmiş olduğu yeteneklerde bir değişiklik yapmak istiyorsa o zaman gerekli olan düzenleme işlemi ilgili olan tarihlerde e-okul üzerinden yapılabilecek. Belirtilmiş olan tarihlerin dışında öğrencilerin yeteneklerinde herhangi bir değişiklik yapmasına müsaade edilmeyecek.

Değerli ailelerimiz çocuklarınızın özel yetenekleri olduğunu düşünüyorsanız onların sınıf öğretmenleriyle görüşerek BİLSEM’e kayıt konusunda gerekli olan bilgileri mutlaka alın. Öğretmenleriniz size bu konuda gerekli olan bilgileri mutlaka vereceklerdir.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

İlgili Yazılar