tarihinde yayınlandı

Dikkat Eksikliği Anne Baba Rehberi

Çocuğunuza en çok kızdığınız an, onun size en çok ihtiyacı olduğu andır.

  1. Doğal olmayan şekeri hayatınızdan çıkarın.
  2. Telefon, tablet, televizyon (3T Canavarı) konusunda daha net bir tavır sergileyin. Bunlar dislektik ve otistik hareketlere yol açmaktadır. Yetişkinlerde dijital demansa yol açmaktadır. 3 yaşa kadar asla ekran gösterilmemelidir.
  3. İsteklerinizi net anlaşılır şekilde ifade edin. Dikkat Eksikliği yaşayan çocuklar uzun yönergeleri kavrama konusunda başarılı değillerdir.
  4. Haftada en az iki gün spor yapmasını sağlayın. Bu spor kapının önünde maç yapması değildir. Şunu unutmayın insanoğlunun doğası gereği günde en az 5 km yürümesi gerekir. Avcı toplayıcı olduğu bin yıllar boyunca günde 15-20 km yürüyordu. Tüm hastalıklar çok yemek ve hareketsizlikten kaynaklanır.

Continue reading Dikkat Eksikliği Anne Baba Rehberi

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı

Dikkat Dağınıklığı

Çocukların bebeklik döneminde dikkat yetisini kazanmış olması önemlidir. Aksi takdirde çocuk kreş ya da farklı ortamlarda söylenilenleri umursamazlıkla karşılar ve yapılan etkinliklerle alakadar olmayarak etrafına zarar vermeyi tercih eder. Dikkat eksikliği olan çocukların bulundukları ortamda huzursuzluk çıkarmaları beklenen bir durumdur. Aile ise çocuklarındaki bu durumu sordukları sorulara alakasız yanıtlar alarak tespit etmiş olurlar.

Dikkat dağınıklığı olan bir çocuğa sahip olabilirsiniz. Önemli olan bunu önleyebilmek için sizin neler yapmanız gerektiğini bilmenizle alakalıdır. Bunun için ailelerin alması gereken önlemler ise şu şekilde olmalıdır.

Dikkat Dağınıklığına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Çocuğunuzu kesinlikle uzun süre bilgisayar ve tablet karşısında oturmamalısınız. Çocuğunuz teknolojik cihazlarla oynaması gerekiyorsa mutlaka bunun bir sınırının olduğunu bilmesi gerekir ve bu sınırı da çocuğunuza siz belirlemelisiniz.

Dikkat dağınıklığı olan çocukların ortak özellikleri başladıkları bir işi bitirememeleridir. Bunun için çocuğunuzun başladığı bir işi ya da etkinliği mutlaka bitirmesini sağlamalı ve bunu desteklemelisiniz. Çocuk bu işin bitmesi gerektiğine inanması gerekir.

Çocuklar öğrenmeye her zaman açıktır ve öğrenmek içinde araştırma ve inceleme yapmaları gerekir. Çocuğunuzun öğrenebilmesi için mutlaka ilgili konuyu ya da oyuncağı detaylı bir şekilde incelemesini sağlamalısınız.

Çocuklar sürekli olarak bir şeyler ister. Eğer ki siz ona her istediğinin olmayacağını öğretemezseniz mutsuz bir çocuk olmasını sağlarsınız. Bunun için her istediğinin olmayacağını ona olumlu geri dönüşlerle göstermelisiniz.

Çocuğunuzun dikkatini geliştirecek zeka ve dikkat geliştirme setini incelemenizi tavsiye ederiz. Çocuğunuzun dikkatini çok kısa sürede geliştirebilecek ve başarısını artıracaksınız.

Dikkat dağınıklığı sorunu her aile için önemli bir konudur. Eğer ki belli bir yaşta çocuğunuzun dikkatini toplaması için ihtiyacı olan eğitimi vermezeniz çocuğunuz okul çağına geldiğinde arkadaşları arasında fark edilir bir hale gelir. Çocuk okuldan uzaklaşır ve başka başka arayışlar içerisine girer.

Çocuğunuzun ilgisini sabit olarak tutabilmek için sizden istediği bazı şeyleri geciktirmelisiniz. Çocuk her istediğinin aynı dakikada olamayacağını anlaması gerekir.

Dikkat dağınıklığı olan bir çocuk okul eğitiminde üzerinde durulması gereken bir durumdur. Bunun için öğretmenin bu durumu bilmesi ve çocuğun diğer arkadaşlarının da dikkatini dağıtmaması için kendisine yakın oturtulması gerekir.

Dikkat dağınıklığı farklı nedenlerden kaynaklı olabilir. Bunun içinde duruma kesinlikle yüzeysel olarak bakmamak gerekir. Çocuğun bu durum karşısında tüm hayatının etkileneceğini kesinlikle unutmamanız gerekiyor.

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Bilsem Ne İşe Yarar?

BİLSEM Genel Zihinsel Yetenek (1)

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren BİLSEM özel yetenekli olan çocukların performanslarını ortaya çıkarmak ve gelecekte daha kendinden emin bireyler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Türk Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin eğitim gereksinimlerini karşılayabilmek için bir takım eğitim programları hazırlamış ve bu programları özel eğitim ve özel öğretim olarak belirlemiştir. Özel eğitim ile özel öğretim arasında ise fark vardır ve bu farkı şu şekilde açıklayabiliriz.

Özel Öğretim ile Özel Eğitim Arasındaki Fark

Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim bireylerin özel olarak eğitime ihtiyacı olup olmadığını belirler ve gereksinimlerinin karşılanarak bu alanda özel yetiştirilmiş olan eğitimciler, personeller ve eğitim programlarıyla çocukların engel düzeyine göre eğitim ortamı sağlar.

Özel Öğrenim Nedir?

Özel öğrenim öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilmesi ve potansiyellerinin ortaya çıkarılması amacıyla  kurslar, dershaneler, etüt merkezleri gibi alanlar açılarak çocukların öğrenimlerine destek vermek şeklinde tanımlanabilmektedir.

BİLSEM Öğretmenlerinin Eğitimleri?

BİLSEM’de görev alan öğretmenler kendilerini hizmet içi alanlarda eğitim görerek geliştirirler. Bunun yanı sıra kurum içerisinde düzenlenecek olan farklı eğitimlerle birlikte bu gelişimleri daha da güçlendirilir. Örneğin TÜBİTAK kursları, proje seminerleri gibi çeşitlendirilebilmektedir.

BİLSEM Okullarında Servis Var mıdır?

BİLSEM öğrencilerine ulaşım konusunda herhangi bir destek vermez. Bilim ve Sanat Merkezleri öğrencilerine herhangi bir servis imkanı sunmaz. Bunun için aile de öğrenciye destek vererek sürecin takibini yapmış olur.

Gerçek BİLSEM sınavı formatına uygun olarak hazırlanmış BİLSEM HAZIRLIK setimizi incelemek istiyorsanız bizi arayın.

Whatsaapp ile Sipariş için: 0 533 150 77 09

Telefon İle Sipariş İçin: 0312 419 10 03

BİLSEM Hangi Öğrencileri Kapsıyor?

BİLSEM Türkiye’de her şehirde vardır.  BİLSEM’e kabul edilmiş olan bir öğrenci il sınırları içerisindeki bir merkeze devam edebilir ve BİLSEM tüm ilkokul öğrencilerini kapsayacak şekilde eğitim verir. Buna şehrin e uzağındaki okulda dahil edilir.

BİLSEM’de Her Öğrenci Başarılı mıdır?

Bir çocuk devam ettiği okulda başarılı olmayabilir ancak çocuğun gelecek başarısı öğretmeni tarafından fark edilmişse bu durumda alınacak olan destek programları ile çocuğun başarısı yükseltilebilir. BİLSEM’de sınıf geçme şeklinde bir not ya da değerlendirme yoktur. Bu nedenle süresiz eğitim denilebilir.

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

BİLSEM Genel Zihinsel Yetenek Alanında Bireysel Değerlendirme

BİLSEM Genel Zihinsel Yetenek Alanında Bireysel Değerlendirme

BİLSEM özel yetenekleri olan öğrencilerin bu yeteneklerinin fark edilmesini sağlamak amacıyla hazırlanmış bir sistem ve İlkokullarda belli sınıflardan itibaren kayıt yapılabiliyor. Yapılan bu eğitimin amacına uygun olarak katılan öğrenciler Genel zihinsel yetenek alanında bireysel bir değerlendirme sürecinden geçiyorlar. Bizde Zekaoyuncak.com olarak bu değerlendirmenin nasıl yapıldığını size sunalım istedik.

Genel Zihinsel Bireysel Değerlendirme

Genel zihinsel yetenek değerlendirilmesinin yapılması hakkı verilen öğrenci önce sınıf düzeyine göre bir zeka testinden geçecektir.

Bu değerlendirme zamanlamasının yapılacağı planlama ise 22 Nisan 12 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılır.

Genel zihinsel bireysel değerlendirme hakkı verilecek olan öğrencilerin bilgileri 16 Nisan 2019 tarihinden itibaren e-okul sistemi üzerinden yayımlanır. Burada yer alan öğrenci bilgilerinin çıktısı okul müdürü tarafından alınıp onaylandıktan sonra öğrencinin velisine bir imza sonrasında teslim edilir.

Gerçek BİLSEM sınavı formatına uygun olarak hazırlanmış BİLSEM HAZIRLIK setimizi incelemek istiyorsanız bizi arayın.

Whatsaapp ile Sipariş için: 0 533 150 77 09

Telefon İle Sipariş İçin: 0312 419 10 03

Her öğrenci kendisine verilmiş olan gün ve saatte bu belge ve Nüfus cüzdanıyla birlikte değerlendirmenin yapılacağı merkezde hazır olarak bekler. Öğrenci mutlaka belgelerini eksiksiz bir şekilde getirmeli çünkü sınav komisyonu belgesi olmayan öğrencilerin sınava alınmasını reddedecektir.

Bu değerlendirmeler RAM yani Rehberlik Araştırma Merkezlerinde veya buraların uygun olmaması halinde BİLSEM Bilim ve Sanat merkezlerinde yapılacaktır

Yapılan değerlendirmelerde sonuçlar MEBBİS tarafından yine aynı gün içerisinde sisteme girilecektir.

Yapılan bu değerlendirme neticesinde herhangi bir not durumu açıklaması olmayacaktır. Öğrencinin değerlendirme neticesinde başarılı olup olmadığı ise 19 Temmuz 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesi olan http://meb.gov.tr ve http://orgm.meb.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

ÖNEMLİ NOT

Öğrencilerin değerlendirmeler sırasında kullanacakları materyallerin temini uygulama merkezleri tarafından yapılacak ve değerlendirme günü hazır bulundurulacaktır.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

 

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

BİLSEM’ de Hangi Zeka Testi Yapılıyor?

BİLSEM’ e girişler bilindiği üzere iki aşamadan oluşuyor. Bu aşamalardan birincisi grup tarama testi ikincisi ise bireysel değerlendirme. Grup taramada başarılı olan öğrenciler bireysel bir değerlendirmeye alınıyor.  Bireysel olan bu değerlendirmede ise Milli Eğitim Bakanlığının tercih etmiş olduğu zeka testi uygulanıyor.  2015 yılında BİLSEM’ e başvuruda bulunan 2-3  ve 4’üncü sınıf öğrencilerine WNV yani Wechsler  zeka testi uygulandı. 2016 yılında ise birinci ve ikinci sınıflara Kbit yani Kaufman kısa zeka testi uygulanırken üçüncü ve dördüncü sınıflara yine WNV testi uygulanmıştı.

Continue reading BİLSEM’ de Hangi Zeka Testi Yapılıyor?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

BİLSEM’de Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

Bilsem’de Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

BİLSEM Ne Eğitimi Veriliyor?

BİLSEM’de verilen eğitimler bildiğimiz klasik eğitimin dışındadır. Bu eğitimler 5–6 kişilik atölyelerde ve deney, araştırma, uygulama şeklinde yapılır. Bir proje edasında gerçekleştirilen eğitimlerde öğrencilere herhangi bir şekilde test veya benzer değerlendirme not uygulaması yapılmaz. Eğitim öğrencinin düzeyine göre hazırlanmış olan programlardan oluşur ve öğrenci bir programı tamamladıkça bir üst seviyeye geçiş yapar. BİLSEM’de verilen eğitimin bir süresi yoktur. Öğrenci lise tamamlanıncaya kadar bu eğitimi almaya devam eder. BİLSEM’ de en üst seviye projenin tamamlanmasıdır ve öğrenci projesini lise düzeyinde tamamlar.

Continue reading BİLSEM’de Nasıl Bir Eğitim Veriliyor?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

BİLSEM Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

BİLSEM Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

BİLSEM Nasıl Başvurulur?

BİLSEM yani Bilim ve Sanat Eğitim Merkezine öğrencilerin seçilmesi her yıl belli tarihler arasında Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılır. Sınav İlkokula giden 1-2 ve 3’üncü sınıf öğrencilerini kapsar. Sınav online olarak tablet üzerinden yapılır. Başvuru işlemi için öncelikli olarak velilinin ücreti yatırması ve sonrasında da sınıf öğretmeninden gözlem formunun dolurulmasını ister. Bu sınava başvurular bireysel olarak yapılır. Öğretmenin doldurmuş olduğu form ile birlikte öğrenci aday olarak gösterilmiş olur.

Continue reading BİLSEM Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

BİLSEM Sınavı Ne Demektir?

Bilsem Sınavı Ne Demektir?

BiLSEM NEDİR?

BİLSEM yani uzun adıyla Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi, özel yetenekli çocukların ilkokulda sınavla tespit edilerek eğitimini aksatmayacak bir şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmasını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan eğitim kurumlarıdır. Dünyanın her yerinde özel yeteneklere sahip olan çocuklar farklı eğitim programlarıyla kapasitelerinin üst seviyeye çıkarılması hedeflenir. Türkiye’de de özel yeteneklere sahip olan çocuklar BİLSEM sayesinde kendi yeteneklerinin farkına varırlar.

Continue reading BİLSEM Sınavı Ne Demektir?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuğumda Otizm Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğumda Otizm Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğunuz Otizmli Olabilir?

Değerli anne ve babalar çocuklarınız sizinle göz kontağı kurmuyor veya parmağıyla bir şeyleri göstermiyorsa o zaman bir sorun var demektir ve bunun için mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Çünkü çocuğunuz otizmli olabilir.

Continue reading Çocuğumda Otizm Olduğunu Nasıl Anlarım?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

Bebeklerde uyku sorunları

Bebek büyütürken herkesin ortak sorunu uyku problemi oluyor. Bebeklerde uyku eğitimi ise bazı aileler tarafından üzerinde durulmayan ve tamamen çocuğa bırakılmakla yetinilen bir konu. Peki, uyku eğitimi çocuktaki özgüveni bozar mı, bu eğitim çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiler mi? Bu makalemizde çocuklardaki uyku sorunlarının nedenleri ve çözümleri konusunda bilgilendirme yapalım istedik.

Continue reading Bebeklerde Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuklar Aynı Anda Kaç Dil Öğrenebilir?

Çocuklar Aynı Anda Kaç Dil Öğrenebilir?

Çocuk Kaç Dil Birden Öğrenebilir?

Bazı çocuklar için konuşma problem olabilir ve çocuk geç konuşabilir ancak bu çocuğun zekasıyla ilgili bir durum olmadığından dolayı aynı anda kaç dil öğrenebilir? Sorusu da her ebeveynin merak ettiği konular arasında yer alır. Bu makalemizde çocuklar aynı anda kaç dil öğrenebilir?, ya da bir dilde ustalaşmaları mı gerekiyor, iki dil öğrenmek zorlayıcı mı olur? Sorularının yanıtlarını verelim istedik.

Çocuklarını iki dil ya da daha fazla dil öğreterek yetiştirmeyi düşünen aileler bunun büyük yarar sağlayacağının farkındadırlar. Dil söz konusu olduğunda ise aile en önemli faktörlerin başında geliyor. Dolayısıyla Türk toplumu farklı aile kültürlerine sahiptir. Bu da çocuğun konumunun, koşullarının birbirinden farklı olmasını sağlayacak bunun içinde bu faktörlerin tamamı göz önünde bulundurularak bu sorunun yanıtı verilmesi gerekecektir. İsterseniz Türk aile yapısındaki dil öğrenme süreçlerini beraberce ele alalım.

Çocuklar Aynı Anda Kaç Dil Öğrenebilir?

Çocuğunuzun İngilizce’yi doğru güzel ve etkili bir şekilde kullanma becerisini artırmak istiyorsanız bu seti tıklayarak incelemenizi tavsiye ederiz.

Anne ve Babanın Konuştuğu Dil

Bir çocuğun ana olarak konuşacağı dil anne ve babanın konuştuğu dile bağlıdır. Çocuk günün büyük bir bölümünü evde geçirdiğinden dolayı önce aileden duyduğu dili öğrenecektir. Bu dilin öğrenimi çok hızlı olur ve çocuğun nasıl öğrendiğini bile anlamazsınız. Tek dilli olan toplumlarda yeni dilin öğretilmesi biraz zor olur çünkü çocuk sürekli aynı dile maruz kalacaktır. Ancak her ne kadar bu şekilde bir yaşam şekli olsa da biraz zorlamayla bu durum başarılı sonuçlar verecektir. Bu başarıya giden yolda aile ilk olarak çocuğunu çift dilli eğitim veren okullara gönderirler ya da bütçeye göre bir dadı ya da özel öğretmen tutulabilir.

Bunu da Okumalısınız : Oyun ve Oyuncağın Çocuğun Gelişimindeki Önemi Nedir?

Çocuğun iki dil öğrenmesindeki en başarılı süreç evde farklı dil konuşan gruptur. Örneğin yurt dışında ikamet eden bir aileyi düşündüğünüzde hem Türkçe hem de bulunduğu ülkenin dilini konuşmaya başlayacaktır. Bu çocuklar aynı anda iki dil rahatlıkla öğrenebilirler.

Bu örnekten de yola çıkıldığı gibi çocuğunuzun günlük yaşamı içerisine ikinci bir dili öğretecek koşulları adapte ettiğiniz zaman çok rahat bir şekilde öğrenecektir.

Sonuç olarak tüm çocuklar çift veya daha fazla dili aynı anda öğrenebilir. Ancak bu durumda zaman bakımından hem aile hem de çocukta bir takım sorunlar ortaya çıkarabilecektir.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Oyun ve Oyuncağın Çocuğun Gelişimindeki Önemi Nedir?

Oyun ve Oyuncağın Çocuğun Gelişimindeki Önemi Nedir

Oyun ve Oyuncaklar

Oyunların çocuğun gelişimi üzerindeki etkisi ne kadar yüksekse aynı şekilde oynamak için seçilen materyallerinde aynı şekilde önemi büyüktür. Oyuncak bir çocuğun seçme ve seçecekleri arasında değerlendirme yapmasında daha da önemlisi karar verebilme yetisinin güçlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Oyun ve oyuncağın çocuğun eğlenmesine katkısının çok daha üzerinde kavramları da öğrenmesinde katkısı vardır. Bir çocuğun kaliteli vakit geçirebilmesi içinde mutlaka onun ayına ve yaşına uygun tercihler yapmak önemlidir.

Continue reading Oyun ve Oyuncağın Çocuğun Gelişimindeki Önemi Nedir?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Görsel Algı Gelişimi Nasıl Sağlanır?

görsel algı

Çocuklarda Algısal Gelişim

Çocuklarda algısal gelişim yetenek ve deneyim sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bunun için her çocuk kendi bireysel hızında gelişim kazanacaktır. Yeteri düzeyde algısal gelişime sahip olmak ise çocuğun okul başarısından tutunda güncel hayatına varıncaya kadar pek çok önemli konuda da etki etmiş olur. Görsel algı gelişimi çocuğun öğrenmeye hazır olduğunun bir parçasıdır.

Continue reading Görsel Algı Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum 5 yaşında konuşmuyor, çocuğum 6 yaşında konuşmuyor, çocuğum konuşmuyor, oğlum düzgün konuşamıyor, çocuğum konuşmuyor dua istiyorum, konuşamayan çocuğa yapılan testler, geç konuşma tedavisi ve konuşma geriliği tedavisi tüm bu konular bir ebeveyn olarak sizin kafanızı karıştırıyorsa o zaman bununla yaşamak zorunda değilsiniz. Çünkü konuşamayan çocuğunuzun artık profesyonel bir destek almasının da vakti geldi demektir.

Continue reading Çocuğum Konuşamıyor Ne Yapmalıyım?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) Nedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) Nedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite özellikle okul öncesi ve okula yeni başlamış olan çocuklarda belirgin bir şekilde ortaya çıkan çocuğun davranışlarını kontrol edememesine ve odaklanamamasına neden olan bir davranış bozukluğudur.  Dikkat eksikliği ve hiparaktivite aynı zamanda psikiyatrik olan bir durumdur. Türkiye’de %4–8 arsında görülürken bu hastalık ilk olarak 1845 yılında bulunmuştur. Bu hastalıkta kişide davranışlar aralıklı olarak yaşanmış olduğundan dolayı tanı koymakta kolay değildir.

Continue reading Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) Nedir?
Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocukta Dikkat ve Konsantrasyon Dağınıklığının Nedenleri?

Çocukta Dikkat ve Konsantrasyon Dağınıklığının Nedenleri?

Çocuğum neden okulda konsantre olamıyor?,dikkati dağınık, konsantrasyon sağlamakta güçlük çekiyor gibi aile yakınmaları genelde ilk okul çağındaki çocuklarda yaygındı. Bu tür çocuklara baktığımız zaman evde ve okulda gözleri pencereden dışarıda olup bitenleri hayal ederler. Dikkatin dağılması ise başlanılan bir işin tamamlanmamasına ya da geç tamamlanmasına neden olacaktır. peki siz çocuğunuzda konsantrasyon eksikliği var mı, dikkati dağınık mı bunu nasıl anlarsınız hiç düşündünüz mü?

Continue reading Çocukta Dikkat ve Konsantrasyon Dağınıklığının Nedenleri?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Sayısal Zeka Nedir?

Sözel zeka ne demek?,kaç farklı zeka türü vardır?, Içsel zeka ne demek?, 8 zeka çeşidi nedir?

Zeka, bir insanın düşünebilmesi, öğrenmesi ve sorunlara çözümler sunabilmesi gibi kendisini geliştirme yeteneği demektir. Zekayı iki şekilde değerlendirmek gerekir. Bunlardan birincisi sayısal zeka ikincisi ise söz zeka. Hani günümüz tabiriyle anlatılmaya çalışılan sağ beyin ve sol beyin mantığı. İsterseniz öncelikli olarak sol beyin yani sayısal zekayı anlatarak başlayalım.

Continue reading Sayısal Zeka Nedir?

Yorumlar

tarihinde yayınlandı

Çocuğunuza Matematiği Sevdirmenin 4 Yolu

Matematik Nasıl Sevdirilir?

Çocukların çok az bir bölümü okula ilk başladıklarında matematiği severler geneli ise matematiği sevdiklerini söyleseler bile korkar ve yapamayacaklarını düşünürler. Matematiği seviyor olmak çocuğun çok zeki ve her söylenileni anlamasıyla ilgisi yoktur. Eğer ki çocuğunuz ezber sisteminden uzaklaşırsa bu durumda matematiği öğrenmekte güçlük çekeceğinden dolayı yavaş yavaş matematikten uzaklaşmaya başlayacaktır. Bunun için çocuğa aslında bunun bir bilim olduğunu ve nasıl anlaması gerektiğini öğretmek gerekiyor. İşin sıkıntı yaratan kısmı ise matematik bir temele dayalıdır ve temelde çocuk matematiği kavramadığında hayatının sonraki bölümlerinde de matematikten anlamayacaktır.

Continue reading Çocuğunuza Matematiği Sevdirmenin 4 Yolu

Yorumlar

tarihinde yayınlandı

Çocuğunuza Okumayı Öğretmenin 9 Kolay Yolu

Çocuğunuza Okumayı Öğretmenin 9 Kolay Yolu

Bir çocuğun eğitimindeki en önemli fark anne ve babadır. Bunun için aşağıda sıralayacağımız bu 9 madde çocuğunuzun eğitimini daha kolay hale getirecek önerilerdir. Bahsedeceğimiz yöntemler anlaşılması kolay ve uygulanması gayet basittir.

Continue reading Çocuğunuza Okumayı Öğretmenin 9 Kolay Yolu

Yorumlar

tarihinde yayınlandı

Çocuğum Okuyamıyor

Çocuğum okuyamıyor

Çocuğum Neden Okuyamıyor?

Çocuğum okuyamıyor, çocuğum harfleri birleştiremiyor, çocuğum okumayı öğrenemiyor ne yapmalıyım, çocuğum okumayı sökemedi, çocuğuma okumayı nasıl öğretebilirim, çocuğum okumaya geçemedi, okumayı sökmek için dua ve çocuğum hızlı okuyamıyor gibi cümleler size yabancı gelmiyorsa o zaman bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

 

Continue reading Çocuğum Okuyamıyor

Yorumlar