tarihinde yayınlandı

Hızlı Okuma nedir? Nasıl uygulanır ve teknikleri nelerdir?

Türkiye’de lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada okuma hızı dakikada ortalama 250 kelime olarak belirlenmiştir. Elbette ilkokulda okuma hızı çok düşüktür. Öğrencilerden 1. sınıf  sonunda dakikada 60 kelime, 2 . sınıfta 80, 3. sınıfta 90,4.sınıfta 100, 5. sınıfta ise 120-150 kelime okuması beklenir. zekaoyuncak.com İlkokulda okuma hızının geliştirilmesi çok önemli olmakla birlikte daha önemli olan okuduğunu anlama becerisinin geliştirilmesidir. Continue reading Hızlı Okuma nedir? Nasıl uygulanır ve teknikleri nelerdir?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır?

Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır?

Bir dikkatsizlik ya da aşırı hareketlilik-dürtüsellik örüntüsüdür.

Aşağıda yer alan özellikler 6 aydan fazla süredir ve mekandan bağımsız olarak ortaya çıkıyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği olduğunu düşünmekte haklısınız. Dikkati güçlendirici egzersizlere başlamanız, dikkat geliştiren oyunlar oynamanız, dikkati geliştirecek bitkisel çaylar ve diyetler kullanmanız faydalı olacaktır.

Continue reading Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuğumda dikkat eksikliği var mı?

Dikkat eksikliği nedir?

Bu tanımı eğer bir psikiyatr yapıyorsa :  Genetik faktörlerin etkisiyle oluşan, bebek daha anne karnındayken başlayan ve doğumdan sonra da devam eden bir rahatsızlıktır. Beynin ön tarafında yer alan preferontal bölgede oluşan hasardır. Beynin ön bölgesinin sağlıklı çalışmasını sağlayan Dopamin ve Nöradrenalin normal bireylere göre bu çocuklarda daha azdır. Bazı kaynaklarda MR görüntülemelerinde bu çocukların beyin hacimlerinin %4 daha düşük olduğu, SPECT görüntülemelerinde ise beynin bazı bölümlerinin sağlıklı bireylere oranla daha az kanlandığı iddia edilmektedir. DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) beyin hasarından oluşan bir psikiyatrik hastalıktır ve sadece ilaçla tedavi edilir. Teoride bu rahatsızlığa yol açan sebeplerin tahlil ve görüntüleme yoluyla tespit edildiği söylense de pratikte çocuklara tanı koyulurken hiçbir psikometrik test(zeka testleri) ya da tıbbi testler(kan ve idrar tahlilleri ya da EEG,BT,MR,PET,SPECT) kullanılmaz.  Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de çocuk psikiyatrisi hekimi sadece bazı belirtilerin olup olmadığına ve bu belirtilerin 6 ay süresince ve farklı ortamlarda ortaya çıkıp çıkmadığına bakarak tanıyı koyar. Continue reading Çocuğumda dikkat eksikliği var mı?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

3-6 Yaş Anneleri Her Şey Burada..

3-4 yaş (36-48 AY)

BİLİŞSEL GELİŞİMİ

* Zıt kavramları ayırt eder.

* 1´ den 10´a kadar sayar.

* Bire bir eşleştirme yapar.

* Üç küple köprü yapar.

* 1´den 10´a kadar olan nesneler içinde istenilen sayıdaki nesneyi gösterir. Continue reading 3-6 Yaş Anneleri Her Şey Burada..

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Dikkat Eksikliğine karşı çok etkili 4 öneri

Dikkat Eksikliği Nedir?

Bu yazımıza klasik bir tanım yaparak başlamayacağız. Çünkü birbirinin aynısı olan klasik tanımları defalarca okudunuz. Dikkat ile ilgili yazımızı okurken dikkatinizin dağılmasını istemiyoruz.

Dikkat nedir?

Bir işe başlayabilmek,o işi sürdürebilmek ve tamamlamak için bir insanın bazı bilişsel becerilere ihtiyacı vardır. Hani maymun iştahlı dediğimiz insanlar vardır. Bir işten diğerine atlayıp başladıkları her işi yarım bırakırlar. Ya da her işten biraz anlayan ama bir işte uzmanlaşmamış insanlar çoktur bizim toplumda. İşte bu insanların ortak özellikleri (yoksunlukları) nelerdir?

Continue reading Dikkat Eksikliğine karşı çok etkili 4 öneri

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuklarda ‘Dikkat Eksikliği’ ve ‘Hiperaktivite Bozukluğu’ yaygınlaşıyor

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Evren Tufan, belirtileri 12 yaşından önce başlayan, ev ve okul gibi en az iki farklı ortamda görülen, altı ay ya da daha uzun süren dikkatsizlik, aşırı hareketlilik ve tez canlılığın Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’na işaret ettiğini belirterek “Dünyada ilkokul çağında her 20 çocuktan birinde görülen bu sorun, yine her 25 ergenden de birinde karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerine bu yakınmalarla başvuranların sayısı gün geçtikçe artıyor” diyor.

Continue reading Çocuklarda ‘Dikkat Eksikliği’ ve ‘Hiperaktivite Bozukluğu’ yaygınlaşıyor

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Yaz tatilinde velilere 3T uyarısı

Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık, “Karnelerin verilmesiyle başlayan üç aylık yaz tatili ‘3T‘ olarak tabir edilen telefon, tablet, televizyon bağımlılığını ne yazık ki tetikliyor. Bu iletişim araçlarının kullanılmasını sağlayan en temel etmen ebeveynlerin tutumudur. Özellikle yaz döneminde çocukların ödüllendirilmesi amacıyla gelişigüzel şekilde kullandırılan akıllı telefon ve tabletler birçok riski de beraberinde getiriyor.” dedi.

Continue reading Yaz tatilinde velilere 3T uyarısı

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı 11 bin yetenekli öğrenci arıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Haziran’da Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınav yaptı. Fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liseleri bu sınav puanıyla öğrenci alacak.

Sınavsız yerleştirmede ise öğrencilerin ikametgahlarına en yakın okullara kayıtları tercihlerine göre yapılacak.

LGS kapsamındaki merkezi sınav ya da adrese dayalı yerleştirme seçeneğinin dışında başka bir seçenek daha olacak.

Continue reading Milli Eğitim Bakanlığı 11 bin yetenekli öğrenci arıyor

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Anneler, genç kadınlar neden mutsuz?

Yetenekli olmak, iyi bir işe sahip olmak- iyi bir kazancın olması, iyi bir eş, erkek çocuk, güzel bir ev, mavi göz? Hepsi birden… Sizce? Nasıl bir yaşam bizleri mutlu edebilir?

Hayatta mutlu olabilmek için insanlara gerekli olan şeyler nelerdir?

İnsanlar hayatları boyunca mutluluğu ararlar. Mutluluk arayışı içinde sahip olmak istedikleri şeylerin hayalini
kurarlar. Kişiler manevi ve maddi güçleri doğrultusunda hayallerinin bir kısmını kendilerine hedef olarak belirlerler
ve bu doğrultuda yatırım yapmaya çalışırlar.

Continue reading Anneler, genç kadınlar neden mutsuz?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Ağır okul çantaları çocukların sağlığını tehlikeye atıyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Süleyman Tatlı, sırt çantasının aşırı ağır ve yanlış kullanımının çocuklarda bel ağrısı riskini artırdığını hatta boyun ve omurga zedelenmelerine bile yol açabildiğini bildirdi.
Dr. Süleyman Tatlı, yapılan araştırmaların çocuklukta bel ağrısı çekenlerin, ilerleyen yaşlarda da yüksek oranda bel ağrısı riski taşıdıklarını gösterdiğini belirterek, “Çocukların okulda kullanacakları çantaların albenili olmasından önce ergonomik olarak doğru ekipmanlar olması ve buna göre seçilmesi gerekir” dedi.

Continue reading Ağır okul çantaları çocukların sağlığını tehlikeye atıyor

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Türkiye’de uygulanan zeka testleri

Türkiye’de ilk zeka ölçeği çalışmaları 1915 yılında Stanford-Binet Zeka Ölçeği’nin uyarlaması ile başlamış, takip eden 100 yıl içinde zeka ölçeği uyarlama kültürü oluşmuştur. Ülkemizde hala en yaygın olarak kullanılan zeka testi 1979 senesinde Pearson Yayınevi tarafından çıkarılmış olan WISC-R’dır. Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM), Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) yaygın olarak WISC-R’ı kullanmaktadır.

Continue reading Türkiye’de uygulanan zeka testleri

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Duygusal Zeka Başarı ve Mutluluğun Anahtarı

Zekanın tek bir tanımı ya da alanı yok. Son yıllarda duygusal zekanın önemi ve yaşam başarısı üzerine etkisi ise sıklıkla vurgulanıyor. bcc Turkey kurucuları Banu Koç Çakan ve Cem Atat ile, çocuklarda duygusal zeka gelişiminin önemi, akademik ve iş yaşamındaki rolü üzerine konuştuk.

Continue reading Duygusal Zeka Başarı ve Mutluluğun Anahtarı

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuğunuz İnternette Ne Kadar Güvende?

Günümüz çocuklarının en yakın arkadaşı internet. En çok onunla zaman geçiriyorlar, merak ettiklerini orada araştırıyorlar, konuşuyorlar… Sınırları belirsiz bir ortam olan internette, zaman zaman biz bile yolumuzu şaşırıyoruz, hangi bilgi gerçek, hangisi değil, karar vermek için deneyim ve bilgimize başvuruyoruz. Bu deneyim ve bilgiden mahrum olan çocukların internette daha fazla tehlikeye maruz kalabileceğini belirten Çocuk – Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Herdem Aslan Genç, ailelere, çocuklara keskin yasaklar koymadan nasıl güvenli internet kullanımı sağlanabileceği hakkında bilgiler veriyor.

Continue reading Çocuğunuz İnternette Ne Kadar Güvende?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

5 Yaşın Altındaki Çocuklar Bir Saatten Fazla Ekran Başında Kalmamalı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan yeni bir kılavuzda; 1 yaşından küçük bebeklerin elektronik ekranlara hiçbir şekilde maruz kalmaması gerektiği ve 2 ila 4 yaş arasındaki çocukların da ekran başında günde bir saatten fazla vakit geçirmemesi gerektiği belirtiliyor.

Continue reading 5 Yaşın Altındaki Çocuklar Bir Saatten Fazla Ekran Başında Kalmamalı

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Anne Babanın Hareketi Çocuğun Kişiliğini Etkiliyor

Ebeveynler kadın erkek ilişkisindeki iniş çıkışların anne baba olarak rollerini etkilemediğini düşünse de çocuklar ilişkilerdeki gerginlikten etkileniyor. Çocukla kurulan ortak iletişimde hiçbir sorun olmasa da kadın erkek arasındaki gerginliğin çocuklar tarafından hissedildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Çocuklar anne babalarını hayatın her anında gördükleri şekilde rol model alırlar. Bu yüzden anne baba arasındaki her duygu ve her bir olay, çocukta irili ufaklı izler bırakarak duygularını, düşünce yapısını, davranışlarını çeşitli farklı şiddetlerde etkiler” dedi.

Continue reading Anne Babanın Hareketi Çocuğun Kişiliğini Etkiliyor

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuklar Paylaşmayı Nasıl Öğrenir?

Tek yetişen çocuklarda kıskançlık duygusu en baskın huyları olarak bilinir. Kardeşi olmayan çocuklar paylaşma konusunda daha zor bir süreç yaşarlar sahip olduklarını paylaşmak, ailesini paylaşmak istemezler bu durum da onları kıskanç, geçimsiz, bazen saldırgan,ve uyumsuz bir çocukluk süreci geçirmelerine sebep olmaktadır. REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

Continue reading Çocuklar Paylaşmayı Nasıl Öğrenir?

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Nedenini Anlayın Çocuğunuzu Suçlamayın!

Gece yatak ıslatma daha çok erkek çocuklarında görülen ve toplumda hiç de azımsanmayacak sayıda olan bir durum. Ailenin ve çocuğun durumu can sıkıcı ve utanılacak bir şey olarak algılaması tedaviyi geciktirdiği için olumsuz etkiler yaratıyor. Uzmanlar tıbbi adı Enürezis Nekturna olan gece yatak ıslatmanın psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktan ziyade, psikolojik sorunlara yol açtığını vurguluyorlar.

Gazi U.Tip. Fakultesi Cocuk Nefroloji Bilim Dalı Üyesi, ayınzamanda Çocuk Nefroloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Oğuz Söylemezoğlu konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Continue reading Nedenini Anlayın Çocuğunuzu Suçlamayın!

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocuk Gelişiminde Zeka ve Akıl Oyunları

Okul öncesi dönem beyin gelişiminin en yoğun yaşandığı dönemdir. Yaşamın ilk altı yılını içine alan dönemde beyin gelişimi çocuğun bilişsel, dil, motor, sosyal ve duygusal gelişimi için güçlü bir zemin oluşturur. Bu zemini de daha sağlam hale getirmek için zeka oyunları ile çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Kuralları ve bir stratejisi olan zeka ve akıl oyunları ile ilgili merak edilenleri Sosyolog/Zeka ve Akıl Oyunları Eğitmeni Ezgi Öztürk’e sorduk.

Continue reading Çocuk Gelişiminde Zeka ve Akıl Oyunları

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Çocukların Akıl ve Ruh Sağlığını Desteklemek

Mükemmel öğretmenler öğretmekten çok daha fazlasını yaparlar. Rol model, rehber ve hatta sırdaş bile olabilirler. Bazen bir öğretmen, bir çocuğun hayatındaki tek güvenilir yetişkindir. Eğitimcilerin taşıdığı büyük sorumluluğu gösteren bir gerçektir bu.

Continue reading Çocukların Akıl ve Ruh Sağlığını Desteklemek

Yorumlar
tarihinde yayınlandı

Abur Cubur Gıdaların Çocuklara Etkileri Nelerdir?

Kilo aldırıcı, bağımlılık yaratan ve besin değeri oldukça zayıf olan abur cubur gıdaları düzenli tüketen çocuklarda obezite, kronik hastalıklar, benlik saygısında düşüklük ve hatta depresyon gibi sağlık sorunları yaşanmaktadır.

Continue reading Abur Cubur Gıdaların Çocuklara Etkileri Nelerdir?

Yorumlar