tarihinde yayınlandı

Çocuğumda Otizm Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğumda Otizm Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğunuz Otizmli Olabilir?

Değerli anne ve babalar çocuklarınız sizinle göz kontağı kurmuyor veya parmağıyla bir şeyleri göstermiyorsa o zaman bir sorun var demektir ve bunun için mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Çünkü çocuğunuz otizmli olabilir.

Otizmli çocukların genel özellikleri arasında sakin ve huzursuzluk yapmayan yapıları vardır. Çocuk bağımsızca kendi başına kendiişlerini halletmeye çalışacaktır. Otizm olan bir çocuğu tanımlayabilmek için belli semptomlar vardır ancak önemli olan husus bunları daha erkenden fark edebilmekle alakalıdır. Örneğin çocuk annesine bakmayı tercih etmiyorsa ki küçük çocuklar annelerine çok fazla yakınlık gösterirler bunu anlarsınız, yürümede ve konuşmada güçlük yaşanıyorsa bunlar bir uzmana gösterilmesinde yarar olan konulardır.

Bu makalemizde İlginizi Çekebilir: Disleksi Nedir?

Otizm Neden Olur?

Otizmin en etkili ve önemli nedeni genetik olmasıdır. Her ailede otizmli olacak diye bir şey yoktur ancak ailede otizmli birisi varsa bu durumda çocuğun da otizmli olma ihtimali her zaman yüksek olacaktır. İleri yaşlarda gebelikte otizm faktörünü artıran nedenler arasında gösterilebilir. Örneğin anne ve babanın yaşı gebelik için büyükse annede enfeksiyon olması, erken doğum ihtimali ve diyabet gibi pek çok sıkıntılı durum otizmi tetikleyen nedenler arasında gösterilebilir.

Çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak için Zeka-Dikkat Geliştirme (3-6 Yaş) setini incelemenizi tavsiye ederiz.

Otizmli Çocuklarda İzlenilmesi Gereken Yol?

Öncelikli olarak yapmanız gereken bu hastalığın olup olmadığından emin olmanız. Bunun içinde iyi bir gözlemci olmanız gerekiyor. Çocuğunuzda durumun fark edilmesiyle birlikte artık bir nörolog ve çocuk psikiyatri atılacak adımlarla ilgili sizi yönlendirecektir. Çocuğun kendi başına bazı şeylerin üstesinden gelemiyor olması ise onun özel eğitim almasını zorunlu hale getirecektir. Bu nedenle özel eğitim merkezleriyle iletişime geçmelisiniz. Pedagog neler yapılması gerektiğine dair sizi de süreçle ilgili olarak bilgilendirecek.

Otizmli çocuklarla evinizde, dışarıdayken kısacası günlük yaşamınız içerisinde çok ilgi göstermeniz gerekiyor. Evet, bu süreç sizi biraz yorabilecektir fakat onu televizyon ve tabletten uzaklaştırmanız tavsiye edilir. Televizyon ve tabletin otizmli çocuklar üzerinde ciddi olumsuz etkileri vardır. Çünkü bu cihazlar çocuğun algısının daha çok kapanmasına neden olacak ve çocuk kendi dünyası içerisine girmeyi tercih edecektir.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

Yorumlar