Blog

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı ve Odaklanma Sorunu

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı ve Odaklanma Sorunu

Teknoloji sürekli geliştikçe çevredeki uyarıcılarında özellikle çocukların odaklanmasını olumsuz yönde etkilemiş olduğunu görüyoruz. Odaklanma sorunu yaşayan bir çocuk ise yaptığı işte verimli olamayacağı gibi özellikle öğrenme konusunda da güçlük çekecektir. Çocuğun etrafında bu kadar uyaran varken dikkatinin de dağılması normal bir durumdur. Çocukların dikkatinin dağılmasında yalnızca teknolojik uyaranlar değil psikolojik, kalıtsal ve de streste rol alır. Bir çocukta odaklanma sorunundan bahsedilebilmesi içinde bir takım belirtilerin görülmesi gerekiyor. Aşağıda çocukların odaklanma sorununun belirtileri maddeler halinde sıralanmıştır.

Odaklanma Sorunu Belirtileri Nelerdir?

  1. Çocuk ilgilendiği bir konudan çok kısa bir süre içerisinde vazgeçer
  2. Başladığı işi hiçbir zaman bitiremez.
  3. Dalgınlık yaşar ve bunun beraberinde getirmiş olduğu sakarlıklar.
  4. Düzensiz bir yaşam ve çocuğun dağınıklığı,
  5. Verilen görevden kaçma ve görev üstlenmeme,
  6. Okul yaşamında problemler,
  7. Ders yaparken çevreyle alakadar olmak,
  8. Sürekli dalgınlık hali,
  9. Okuduğundan bir şey anlamama,
  10. Düşündüklerini toparlayamamak.

Çocuğunuzun Odaklanma Sorunu Yaşadığını Nasıl Anlarsınız?

Çocuklar odaklanma sorunu yaşadığının farkına varamazlar. Bunun içinde öncelikli olarak çocuğu bu durumdan bilgilendirerek uzman bir destek almak gerekir. Eğer ki bu probleme hızlıca müdahale edilmezse sorun aşılmaz bir hale gelir çocuğun iş, eğitim ve özel yaşamı da düzensiz bir hal alacaktır. Ailelerin bu sorunun üstesinden gelebilmeleri için dikkat geliştiren setlerin işe yaradıklarını söyleyebiliriz. Dikkat geliştiren Clink zeka oyununu incelemenizi tavsiye ederiz.

Uyku ve beslenme düzeni

Çocuklarda en temel ihtiyaç uyku ve beslenmedir. Eğer ki çocuk düzensiz besleniyor ve uyku düzeni bozuksa bu durumda odaklanma sorunu da yaşamaya başlayacaktır. Bir çocuk günde en az 8–10 saat uyku uyuması gerekir.  (Uykudan önce hikaye türünde bir kitap okumak uykunun gelmesine yardımcı olacaktır.)

Tek bir işe odaklanmalı

Dikkat dağınıklığı yaşayan çocuğunuzun mutlaka tek bir işe odaklanmasını sağlamalısınız. Bir çocuğun aynı anda iki işe odaklanması zor olacaktır. Başladığı işi bitirmesini mutlaka bekleyin bir işi bitirmeden başka bir işe asla başlamamalı. Bu şekilde çok hızlı bir ilerleme sağlarsınız.

Zeka oyunları

Zeka oyunları çocuklarda beyin jimnastiği yapmak için oldukça etkilidir. Özellikle santranç, sudoku ve zeka kartları bu konuda oldukça etkilidir.

İlgili Yazılar