Blog

Çocuklarda Dikkati Geliştirme

dikkat geliştirme

Dikkat Geliştirme

Her çocuk için yaşına göre dinleme ve dikkatini toplayabilme hayati öneme sahip bir konudur. Çünkü çocuğun büyüdüğünde topluma faydalı birisi haline gelmesi için dikkatinin ve dinlemesinin gelişmiş olması gerekir. Çocuk okula başlamadan yani okul öncesi dediğimiz dönemde mutlaka görsel ve işitsel dikkatini geliştirmelidir. Bu çocuğun okula başladığında zorlanmamasına katkı sağlayacak bir durumdur. Çocuğa okul öncesinde bu eğitimin veriliyor olmasıyla çocuk kendi becerilerini geliştirmeye başlarken iyi bir dinleyici olmayı da öğrenecektir. Yani çocuğun anne, babasını ve etrafındakileri iletişim sürecinin bir parçası olarak görmesi gerekir. Anne ve baba belli bir yaşta çocuğa rol model olacağından dolayı iyi bir örnek oluşturduklarında çocuğunun da gelecekte akademik ve sosyal avantajının yüksek olduğunu görecektir. İşte tüm bunları dikkat setleriyle yapabilmek mümkündür.

Dikkat geliştirme setlerinin çocuğa nasıl bir fayda sağlayacağına ise aşağıda biraz değinelim.

Çocuk iletişimini ve konuşmasını daha çok geliştirir.

Çocukların yaşıtlarıyla birlikte etkileşim içerisinde olduklarında daha rahat öğrendiklerini görüyoruz. Hafızada kalıcı olan bu eğitim çocuğun dil becerisini de içerir. Çocuk karşısındakinin konuştuklarını ne kadar iyi dinlerse kelime haznesi de iletişimi de o kadar iyi olacaktır. Dikkat setleriyle okul öncesinde oynayan bir çocuk okul döneminde iletişimi daha iyi kuracak ve dinlemeyi öğrenecektir.

Anlama ve yazma yeteneği gelişir

Çocuklar doğdukları andan itibaren bir gelişim süreci içerisine girerler. Dolayısıyla çocuk geliştikçe kelime haznesi de genişleyecektir. Eğer ki çocuk dinlemeden yoksun ya da beceri gösteremiyorsa o zaman başkalarıyla yapacağı çalışmalarda da hatalar yapacaktır. Dinleme becerisi yetersiz olan bir çocuğun okuma becerisi de düşük olacaktır.

Her yaşa özel olmalı

Girişte de bahsettiğimiz gibi çocuklar mutlaka yaşına göre dikkat süresine sahiptir. Dikkat geliştirme setleri ise her yaşa özel olarak satılmış olduğundan dolayı çocuğunuzun yaşı kaç ise ona göre tercih yapabilirsiniz. Örneğin Jungle-Dikkat Geliştiren Zeka Oyunu çocuğunuzun gelişimi için çok başarılı olacaktır. Setimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Jungle-Dikkat Geliştiren Zeka Oyunu

Sosyal gelişime katkıda bulunur.

Dikkat setlerinin kullanılması çocuğun da dikkat süresinin daha geniş olmasını sağlayacak. Belli bir yaşta çocuk düzenli etkileşime önem verir ve bu etkileşim neticesinde elde etmiş olduğu bilgileri korur. Soysal yönü gelişmiş olan bir çocuk ise benlik duygusundan kurtulmuş olur.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

İlgili Yazılar