Blog

Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır?

Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır?

Bir dikkatsizlik ya da aşırı hareketlilik-dürtüsellik örüntüsüdür.

Aşağıda yer alan özellikler 6 aydan fazla süredir ve mekandan bağımsız olarak ortaya çıkıyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği olduğunu düşünmekte haklısınız. Dikkati güçlendirici egzersizlere başlamanız, dikkat geliştiren oyunlar oynamanız, dikkati geliştirecek bitkisel çaylar ve diyetler kullanmanız faydalı olacaktır.

Çocuklarda Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB) teşhisini bir doktor teşhis edebilir. Tedavisi konusunda da yine bir hekimden destek almanız faydalı olacaktır.

Zeka-Dikkat Geliştirme (9-12 Yaş)

1-Dikkatsizlik:

 • Çoğu zaman ayrıntılara özen göstermez okulda,işte ya da sosyal hayatı içerisinde ayrıntıları gözden kaçırarak yanlışlar yapar.
 • Sorumluluk isteyen işlerde dikkatini koruyamaz. Ders çalışamaz,paragraf sorularında yanlış cevap verir. Sınavların başında ve sonunda çok hata yapar. Kitap okumayı sevmez, sabır gösteremez. Oysa bir bilgisayar oyunu ya da televizyon başında saatlerce durabilir.
 • Kendisiyle konuşulurken bile dalgınlık gösterebilir. Ortamdam kopar bolca hayal kurar.
 • Sıradan günlük işlerde yönergeleri izleyemez, görevlerini tamamlayamaz, odağını yitirir, dikkati dağılır.
 • Zaman yönetimi kötüdür, eşyalarını kaybeder(Çanta,defter,gözlük vb), okulda verilen ödevleri yazmaz, hatırlamaz, dağınık ve düzensiz çalışır.
 • Bir çok kez unutarak yapması gerekenleri yapmaz.

2-Aşırı Hareketlilik:

 • Yerinde duramaz, elleri, kolları ayakları kıpır kıpırdır.
 • Yerinde oturamaz sınıfta sürekli dolaşmak ister, işyerinde sabit duramaz kendisine verilen iş sabır istiyorsa tamamlayamaz.
 • Bir çark ile kurulmuş şekilde yorulmadan koşuşturur ve çevresine zarar verir. Yaşıtlarını fiziksel ya da sözel olarak bunaltır.
 • Sessiz bir şekilde oyun oynayamaz. Grup oyunlarında uyumu bozar.
 • Soruyu dinlemeden cevap verir, kelimeleri eksik yazar, okuma yaparken cümle sonlarını kafasından uydurur, fazla konuşur.

Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır? İlaçlı ve ilaçsız nasıl giderilir?

Amerikan Psikiyatri Birliği’nce yayımlanan, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı, beşinci baskı (DSM-5), klinisyenler ve bilimsel araştırmacılar için, psikiyatri bilim dalının en kapsamlı ve en güncel başvuru elkitabıdır. zekaoyuncak.com 20 yıllık bir çalışma ardından yayınlanan ve farklı yayınevi ve oluşumlar tarafından da dilimize çevrilen bu çalışmada yer alan ölçütler psikiyatri hekimlerine yol göstermektedirler. DSM-5’te bağımlı kişilik bozukluğundan, kleptomani gibi 300’e yakın hastalıkta değişiklik yer alıyor.

Ülkemizde %8 -15 arası  DEHB’li birey olduğu bilinmektedir. Bu her sınıfta her işyerinde karşılaştığımız insanlardan bir kaçının dikkat sorunu yaşadığını göstermektedir. Bir sınıfta 3 öğrencide dikkat sorunu olduğunda öğretmenin işi ciddi anlamda zorlaşmaktadır.

Tanı koyulurken hiçbir psikometrik test(zeka testleri) ya da tıbbi testler(kan ve idrar tahlilleri ya da EEG,BT,MR,PET,SPECT) kullanılmaz.  Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de çocuk psikiyatrisi hekimi sadece bazı belirtilerin olup olmadığına ve bu belirtilerin 6 ay süresince ve farklı ortamlarda da ortaya çıkıp çıkmadığına bakarak tanıyı koyar. Tedavi sürecinde çocuğun yaşına, kilosuna ve sosyal hayatına uyumlu olacak şekilde RİTALİN,CONCERTA ve STRATTERA  ilaçlarından birisi kullanılmaktadır. Bu ilaçlar özel reçete ile satılmaktadır. Doktor gözetiminde belli aralıklarla kontroller yapılarak kullanılmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri ile ilgili olarak bir çok yazıya ulaşmanız mümkündür. zekaoyuncak.com Fakat bir tek psikiyatrik ilaçlar değil bir çok ilacın da yan etkisi olduğunu unutmamak gerekiyor. Hekimler her çocuğa ilaç önermek gibi bir eylem içinde değillerdir. Gerekli gördükleri durumlarda ilaç kullanılmasını önermek de elbette hekimlerin meslekleri gereğidir.

Dikkati güçlendirmek için neler yapılabilir? Bu konuda “4 öneri” adlı yazımızı   okumanızı öneriyoruz.

Disleksi ve Otizm ve dikkat gelişimi ile ilgili yazılarımızı blogumuzu takip ederek okuyabilirsiniz.

Dikkat Eksikliğine eşlik eden rahatsızlıklar:

 • Karşıt olma-Karşı Gelme Bozukluğu
 • Davranım Bozukluğu
 • Öğrenme Güçlüğü
 • Anksiyete(Kaygı) Bozuklukları
 • Duygudurum Bozuklukları
 • Tik Bozuklukları
 • Madde Kullanımı Bozuklukları

Sitemizde size özel olarak hazırladığımız makalelerimizi takip ederek bu konulardaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

YAZAR: Zeka ve Dikkat Geliştirme Merkezi Akademik Kurul

İlgili Yazılar

2 thoughts on “Dikkat Eksikliği nasıl anlaşılır?

 1. Zehra dedi ki:

  Ben olduğunu daha önceden fark ettim ama daha üç yaşındaydı şuan Ekim ayında dört olacak doktorda öyle demişti ama bu yaşlarda genelde olabilir demişti..sabırsız. ve genelde yaptığı şeyden hemen sıkılıyor ve yarım bırakıyor kızım bu yaz Eylül’de anaokuluna yarım gün göndereceğim sknti çıkar diye çok korkuyorum

 2. Zeka Oyuncak dedi ki:

  Setlerimiz KOŞULSUZ İADE garantilidir. 05331507709 Whatsapp Danışma Hattından uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları sorarak çocuğunuz için en uygun dikkat güçlendirme setlerini ve zeka oyunlarını kapıda ödemeli olarak satın alabilirsiniz.

Yoruma Kapalı.