Blog

Dikkat Eksikliğine karşı çok etkili 4 öneri

Dikkat Eksikliği Nedir?

Bu yazımıza klasik bir tanım yaparak başlamayacağız. Çünkü birbirinin aynısı olan klasik tanımları defalarca okudunuz. Dikkat ile ilgili yazımızı okurken dikkatinizin dağılmasını istemiyoruz.

Dikkat nedir?

Bir işe başlayabilmek,o işi sürdürebilmek ve tamamlamak için bir insanın bazı bilişsel becerilere ihtiyacı vardır. Hani maymun iştahlı dediğimiz insanlar vardır. Bir işten diğerine atlayıp başladıkları her işi yarım bırakırlar. Ya da her işten biraz anlayan ama bir işte uzmanlaşmamış insanlar çoktur bizim toplumda. İşte bu insanların ortak özellikleri (yoksunlukları) nelerdir?

  • Sıralama becerisi: Yapılması gereken birden fazla iş içinde ilk öncelikli olanları belirleyemezler. Her işe aynı anda heyecanla başlar,kısa sürede yorulup yarım bırakırlar.
  • Plan yapma bir strateji sahibi olma: Dikkat Eksikliği olan insanlar kullanma kılavuzu okuyamazlar. Hemen yapmak isterler,kurcalayarak öğrenmeyi severler. Elbette bu tanımımız dışında kalan örnekler de vardır. Ama şunu ifade etmeliyiz ki ‘Kervan yolda dizilir’ mantığıyla hiç hazır olmadığı hatta anlamadığı bir çok işe heves ederek başlayan ve sonra yarım bırakan yurdum insanı dikkat konusunda iyi bir not sahibi değildir.
  • Zamanlama becerisi: Evde,okulda,sınavlarda ya da hayatın herhangi bir yerinde zamanı verimli kullanamazlar. Ya çok umursamaz ya da çok stresli davranırlar. Orta bir tutum sergileyemezler.

DEHB(Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) tanımı yapmak yerine bazı belirtilerini sunarak başladık. Şimdi  bazı yanlış bilgileri düzeltelim.

  • Dikkat eksikliği olan çocuklar çok hareketlidir: HAYIR. Bu rahatsızlığın birkaç formu vardır. Yani dikkat eksikliği olan her çocuk hiperaktif yani aşırı hareketli olmaz. Dürtüsellik dediğimiz çok hareketli olma durumu her çocukta görülmez. Kız çocuklarında dikkat sorunlarının daha az olduğu düşünülmektedir. Oysa bu kız çocuklarının erkeklere oranla daha içe dönük olmalarından kaynaklanmaktadır. Yani aslında kızlarda dikkat eksikliği hayalcilik olarak gelişir ve sınıfta sorun çıkarmadığı için de kimse bununla ilgilenmez. Oysa erkek çocuklarında tahammül ötesi hareketlilik sınıfta ve aile içinde sorunlara yol açtığı için bir doktora görünme ihtiyacı ortaya çıkar. Oysa bir çok akıllı uslu çocuk derslerinde, sınavlarda ve hayatında başarısız olmaktadır. Bu kendilerindeki dikkat sorunlarının fark edilmeyişi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kısaca hareketli olmayan,kimseleri rahatsız etmeyen çocuklardaki dikkat eksiklikleri aile ve okul tarafından çok önemsenmemektedir. Oysa hiperaktivite den daha önemli bir sorundur dikkat eksikliği.
  • Zekâsı fazla olduğu için yerinde duramıyor: HAYIR. Bu da çok yaygın bir yanlış düşüncedir. Aslında çok zararlı bir avunmadır. Çocuğun dürtüselliği, kural tanımamasına sorumluluk bilincinin gelişmemesine yol açar. Hayatı boyunca sosyal sorunlar yaşar. Gerçekten zeki bile olsa başarısız biri olarak hayat sürmek zorunda kalır. Bu özellikleri sebebiyle evde eşi ve çocuklarıyla iş yerinde ise arkadaşlarıyla,çalışanlarıyla ya da iş vereniyle sürekli olarak sorun yaşar.
  • Sadece Çocuklarda Görülür: HAYIR. Dikkat Eksikliği yetişkinlikte de devam eder. Çoğunlukla aileden çocuğa geçer.  Bir çok yetişkin dikkat sorunu yaşamaktadır. Başarısız bir aile ve iş ortamı genellikle dikkat sorunlarından kaynaklanır. Çocukken eğitim hayatında başarı beklentisi olduğu için ve uyulmak zorunda olunan kurallar daha net olduğu için dikkat sorunları göze çarpar. Oysa aynı çocuklar büyümektedirler ve sorunları da büyüyerek hayatlarına zarar verir.

Çocuk Gelişiminde Zeka ve Akıl Oyunları

Ülkemizde %8 -15 arası  DEHB’li birey olduğu bilinmektedir. Bu her sınıfta her iş yerinde karşılaştığımız insanlardan bir kaçının dikkat sorunu yaşadığını göstermektedir. Bir sınıfta 3 öğrencide dikkat sorunu olduğunda öğretmenin işi ciddi anlamda zorlaşmaktadır.

Dikkat Eksikliği çözümü nedir? Ritalin ve Concerta gibi ilaçlar tehlikeli midir?

İlaçsız tedavi mümkün mü?

Amerikan Psikiyatri Birliği(DSM-IV) tanı ölçeği dünya genelinde kullanılmaktadır. Belirtiler ve tedavi yöntemleri doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Bu ilaçlar ciddi yan etkiler barındırmaktadırlar. Bunları zaten ilaçların prospektüslerinden okumak da mümkündür. Doktorlar bu konuda ilacın dozunu çocuğun verdiği tepkiye göre belirlemektedirler.

Tedavi,ilaç önermek sadece doktorların karar verebileceği alanlardır. İlaçların yan etkileri hekiminiz tarafından da bilinmekte ve dikkate alınmaktadır.

Bizim önerimiz dikkat sorunları yaşayan çocukla ilgili olarak öncelikle bazı temel adımları atmak düzelme olmazsa mutlaka bir uzman çocuk psikiyatrisine danışmak noktasındadır. Öncelikli önerilerimizi sıralayacak olursak:

  • Ağız diyeti: Yani ne yiyorsanız osunuz. Yapılan son araştırmalar beslenme alışkanlıklarının otizm,disleksi ve dikkat eksikliğine neden olduğunu göstermektedir. Bağırsaklarımızla beynimiz arasında çok yakın ilişki bulunmaktadır. Eğer çocuğunuz sanayii üretimi hazır gıdaları yiyorsa belki de yaşayacağınız en hafif sorun dikkat eksikliğidir. Ekmek glisemik indeks tablosunda glikoza yakın değer içeren gıdalardan birisidir. Yani masum gibi görünen gıdalar mesela sade dondurma bile dikkat sorunlarını tetikler. www.zekaoyuncak.com . Elbette ölçülü olarak her gıda tüketilebilir ama özellikle dikkat sorunu yaşayan çocukların mutlaka öncelikle bir diyetisyene götürülmesi gerekiyor. Düşük enerjili beslenmeye başlamalarını öneriyoruz. Şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme devam ederken çocuklarda dikkat sorunlarının sona ermesini bekleyemezsiniz.
  • Göz Diyeti: Telefon-Tablet-Televizyon(3T Canavarı) çocukların ruh ve akıl sağlıklarına zarar veriyor. 3 yaş öncesinde ise dislektik ve otistik davranışların ortaya çıkmasına yol açıyor. Yetişkinlerde dijital demansa yol açıyor. Okul çağındaki bir çocuk en fazla 1 saat televizyon izleyebilir. Bu süre mümkünse yarımşar saatlik iki ayrı zaman dilimi şeklinde planlanmalıdır. Evde anne babadan izin almadan televizyon açılması,tablet ve bilgisayarla oynanması bir otorite boşluğu olduğunu göstermektedir. Çocuğa karşı kurallar net koyulmalı ve ısrarla uygulanmalıdır.
  • Beden Diyeti: İnsanoğlu günlük 10 km yürümek üzere programlandı. Yani yüzyıllar boyunca avcı toplayıcı kültür içinde daha sonra ise tarım toplumunda hep bedenini kullanarak doydu. Oysa bugün buzdolabını açtığında her şey elinin altında. Hem de hiç çalışmadan,emek vermeden. Çocuklar haftada en az 2 gün spor yapmak zorundalar. Bu spor mahallede arkadaşlarıyla maç yapmak olmaz. Özellikle dikkat sorunları yaşanıyorsa bir koç liderliğinde emir almaya,grupla uygun hareket etmeye,sorumluluk sahibi olmaya alışmalıdır.
  • Beyin Diyeti: Beyin ne ile uğraşırsa onun şeklini alır. “Gül sunan elde gül kokusu kalır.”demiş atalarımız. Bir çocuk ne ile oynuyor? Işıklı,hareketli dürtüselliği tetikleyen oyuncaklarla ya da telefon,tablet ve bilgisayarla mı yoksa bilişssel becerilerini destekleyen eğitim setleri ve zeka oyunlarıyla mı?  Zeka ve Dikkat Geliştirme Merkezi tarafından üretilen Bebek Zeka Kartları,Zeka ve Dikkat Geliştirme Setleri ve Dikkat-Zeka Oyunları bilimsel geçerliliği olan WİSCR, Stanford Binet,Hacettepe Gelişim Ölçeği,AGTE vb bir çok zeka testini,psikolog ve pedagog görüşünü dikkate alınarak geliştirilmiştir. Dikkati güçlendiren bu eğitim setlerinin uzun tanıtım videolarını sitemizden izleyebilir ve satın alabilirsiniz. Bu setleri uygularken de aklınıza takılan tüm soruları danışma hattındaki (Whatsapp: 05331507709) uzmanlarımıza iletebilirsiniz. Günde 3 sayfa yaparak,10 dakika oynayarak dikkati güçlendirmeniz mümkündür. Dikkat sorunları yaşıyorsanız, okulda, evde ve sınavlarda istediğiniz başarıyı elde edemiyorsanız, sınavlarda işlem, kodlama ve okuma hataları yapıyorsanız, zamanı iyi kullanamıyorsanız ya da çocuğunuzda dikkat eksikliği sorunu olduğunu düşünüyorsanız  bizi arayabilirsiniz.

Yazar: Yükselen Zeka Akademik Kurul

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

İlgili Yazılar