Blog

Hafıza Geliştirme ve Güçlendirme Teknikleri

Hafıza Geliştirme ve Güçlendirme Teknikleri

Hafıza Nedir?

Hafıza alınan bir bilginin işlendikten sonra beynin yapısına uyacak bir şekilde saklanabilmesidir. Saklanan bu bilgi ise ihtiyaç durumunda tekrar çağrılarak kullanılabilir. Hafızanın diğer bir adı bilgisayarlardan da tanıdığımız bellektir. Hafıza belli teknikler kullanılarak geliştirilebilir. Hafızanın sınırları yoktur bunun için depolama alanının çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle çocukları ele aldığımızda onların hafızası yetişkinlere göre çok daha büyük ve gelişime açıktır.

Çocuğunuzun hafızasını güçlendirmeye destek olarak kullanabileceğiniz Clink – Dikkat Geliştiren Zeka Oyununu İNCELEYİN.

Hafızanın geliştirilmesi

Çocuklarda hafızanın geliştirilmesi var olan bir depolama alanının büyümesi anlamına gelmez. Gelişim depolamanın nasıl kullanılacağının öğrenilmesidir. Her çocuk bilgiyi topladıktan sonra onu saklar ancak ne şekilde çağırması gerektiğini bilmeyebilir. İşte hafıza teknikleri bu aşamada yardımcı olarak çocuğun hafızasını nasıl kullanması gerektiğini öğretir.

Hafıza Geliştirme Teknikleri

Çocukların bilgiyi depolayabileceği en iyi araç görsellerdir. Örneğin çocuk bir sokağın adını aklında tutmakta zorlanabilir. Ancak aynı çocuk sokağın görüntüsünü gördüğünde onu kolay kolay unutmaz. Burada tekniklerden bir tanesi olan hayal etme devreye girebilir. Çocuğa verilen bilgilerin kalıcı olabilmesi için anlatılanı kafasında canlandırmalı ve bu sayede bilginin kalıcı olması sağlanmalıdır. “Çocuğunuza bir şeyleri öğretmek istediğinizde bilgiyi hikaye haline dönüştürüp anlatabilirsiniz.”

Tırnak içerisinde bahsetmiş olduğumuz bu son cümleyi çocuğunuzun hafızasını güçlendirmek için elinizi ekrana dokundurarak alıp çantanızın içerisine koyabilirsiniz.

Yukarıda kırmızıyla bahsettiğimiz bölümü okurken hayal kurdunuz mu?

Eğer ki bunu yaptıysanız artık böyle bir konu gördüğünüz zaman emin olun bu makale aklınıza gelecek.  Okuduğunuzu hayal etmek hafızada büyük bir etkiye sahiptir.

Uyku Düzeni ve Beslenme

Uykunun insan hayatında önemi çok büyüktür. Bunun yalnızca çocuklar için değil yetişkinler içinde altının çizilmesi gerekiyor.  

Peki, bizim burada bahsettiğimiz uyku nasıl bir uykudur?

Kaliteli ve kesintisiz bir gece uykusu hem çocuk hem de yetişkin için hafızanın güçlenmesini sağlayacaktır. Uyku dikkati artırdığından dolayı hafızanın doğrudan etkilenmesini sağlayacaktır.

Beslenmede yine aynı şekilde önemli bir konudur. Çocuğunuz sabah okula gittiğinde aç karnına derse girdiğinde algısı daha kapalı olacaktır. Ancak karnı tok olduğunda daha enerjik olur.

Hafıza Oyunları

Çocuğun hafızasını geliştirmek için tercih edeceğiniz hafıza oyunları en iyi egzersizlerden bir tanesidir. Aşağıda çocuğunuz için önerdiğimiz Ringoo-Dikkat Geliştiren Zeka Oyununu mutlaka incelemelisiniz.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

İlgili Yazılar