tarihinde yayınlandı

Hızlı Okuma nedir? Nasıl uygulanır ve teknikleri nelerdir?

Türkiye’de lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırmada okuma hızı dakikada ortalama 250 kelime olarak belirlenmiştir. Elbette ilkokulda okuma hızı çok düşüktür. Öğrencilerden 1. sınıf  sonunda dakikada 60 kelime, 2 . sınıfta 80, 3. sınıfta 90,4.sınıfta 100, 5. sınıfta ise 120-150 kelime okuması beklenir. zekaoyuncak.com İlkokulda okuma hızının geliştirilmesi çok önemli olmakla birlikte daha önemli olan okuduğunu anlama becerisinin geliştirilmesidir.

Hızlı okuma teknikleri kullanıldığında ise dakikada 600-1000 kelime okumak mümkündür.

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Kurslarda öğrettiğimiz bu teknikleri uyguladığınızda siz de çok daha hızlı okuyacaksınız.  Anlama düzeyiniz de düşmeyecek.

1.     Hızlı Okursam Anlayamam Düşüncesi: Bu yanlış bir düşüncedir. Beynimiz boş kaldığında anlama katsayısı düşer. Size önerdiğimiz teknikleri uyguladığınızda zamanla bu önyargınız yıkılacak. zekaoyuncak.com Hızlı okuyarak daha iyi anlamaya başladığınızı göreceksiniz. Dikkat hatalarınız azalacak.

2.     Zihinsel Gezinti- Düşük Konsantrasyon: Okuma yaparken, uygun bir tutum benimsemek gerekir. Yatarak, müzik dinleyerek, saçla, kaşla, elbisaeyle oynayrak okuma yapmak ya da ders çalışmak vakit kaybıdır. Dik düzgün bir oturuş, açık bir zihinsel tutum benimsemek gerekmektedir. Uzun süreli dikkat becerisini geliştirecek egzersizler de okuma becerilerimizin gelişmesi için çok faydalı olmaktadır.

3.     Kelimeleri Teker Teker Okumak: Gözümüz bir sinema perdesini tüm ayrıntılarıyla algılar. Oysa okuma yaparken kelimeleri ikişer ve üçerli bloklar halinde görmek ve okumak yerine teker teker okumak hatasına düşülmektedir. Gözünüzün görme açısını geliştirerek bir bakışta daha fazla kelimeyi görmeye ve hızla bir sonraki kelime lokmasına geçmeye alışmalısınız. Geniş gör, hızlı ilerle.

4.    İç seslendirme yapmak, mırıldanmak, dudak oynatmak: Haber sunan bir spiker dakikada 250 kelime okumaktadır. O halde insanlar sessiz bir şekilde okurken niye daha az kelime okumaktadırlar? Çünkü iç seslendirme yapılmakta, dudak kıpırdatmakta, mırıldanmaktadırlar. Yani aslında okuma yapan herkes haber sunan bir spiker gibi seslendirme yapmaktadır. Anlayarak hızlı okuma yapmak için sadece göz ile ve sessiz okumak gerekir.

5.     Regresyon (Geri Dönme): Okuduğumu anlamadım düşüncesiyle sık sık geri dönüşler yapma alışkanlığı da yavaş okuma sebeplerindendir. Okurken eline bir kalem alıp tüm satırların altını çizen öğrencilere her zaman bu büyük hatanın sınavlarda süre kaybına yol açacağını hatırlatırız.

sınavlarda dikkat eksikliği,dikkat geliştirme,kodlama hatası,kaydırma,sınav heyecan,sıfır hata,
Sınavlar Sıfır Hata – Hızlı Okuma

NOT 1:  Anlayarak hızlı okuma tekniklerine çalışırken ilk başta kolay metinler üzerinde bol bol tekrar yapmanız doğru olur. Okuma hızını artırmak için en faydalı yöntem olan “imleç yöntemi” okuma yaparken satır altlarında parmağınızı hızla kaydırmaktır. Bu yöntemin en önemli faydası dikkatinizin dağılmasını ve gözünüzün sayfada anlamsız gezinti yapmasını engellemesidir. Parmağınızı ya da kalemi bir imleç olarak kullanın ve hızla kaydırın. Gözünüz hız kazanacak, beyniniz daha hızlı görmeye ve anlama alışacak. Asla yavaşlamayın.

Hızlı Okuma tekniklerini uyguladığınızda sınavlarda süre sorununuz kalmayacak. Paragraf sorularını çözerken sıkıntı yaşamayacaksınız. Dikkat, okuma ve kodlama hatalarınız da azalacak. Hızlı okumanın faydalarını okulda, sınavlarda ve işyerinizde görecek ve başarılı bir kişi olacaksınız.

NOT 2: Hızlı Okuma çalışmalarını yaparken ilk başta anlama katsayınız düşecek. Bunu bisiklet binmeyi öğrenmeye benzetebilirsiniz. zekaoyuncak.com Bu teknikleri uygulamayı tam olarak öğreninceye kadar anlama oranınız düşecek. zekaoyuncak.com Bu aşamada odaklanmanız gereken şey anlayarak okumak değil. Amacımız gözünüzün satırlarda hızla kaymaya ve bir bakışta daha fazla kelime görmeye alışmasıdır.

NOT 3: Hızlı Okuma yapabilmek için dikkat egzersizlerinden yararlanabilirsiniz. zekaoyuncak.com sayfasında yer alan Zeka ve Dikkat Geliştirme Merkezi tarafından hazırlanmış Sınavlarda Sıfır Hata sizin için faydalı bir set olacaktır. Bu sette göz kaslarını geliştirici etkinlikler yer almaktadır. Bu egzersizler sayesinde görme alanı genişler ve gözünüz daha hızlı hareket etmeye alışır.

Sizi Arayarak Yardımcı Olmamızı İstiyorsanız TIKLA

YAZAR: Zeka ve Dikkat Geliştirme Merkezi Akademik Kurul

Yorumlar